Karpacz - oceny wg. turystów:
średnia 5.33 na podstawie 1 opinii

Meta Tour de Pologne

Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy. Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz "Przegląd Sportowy". Stał się on jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Jego tradycja została wskrzeszona po II wojnie światowej już 1947 roku. Do roku 1992 był organizowany jako wyścig amatorski.

Na trasach Tour de Pologne jeździło wielu znanych kolarzy: Jan Kudra, Stanisław Gazda, Józef Gawliczek, Andrzej Bławdzin, Wojciech Matusiak, Tadeusz Mytnik, Janusz Kowalski, Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Jan Brzeźny, Lechosław Michalak, Henryk Charucki i Czesław Lang.

Pierwszym z nich był Marian Więckowski, który wygrał trzykrotnie TdP w latach 1954-1956.
W roku 1993, srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu.
W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, zdobywając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
W 2005 decyzją władz UCI Wyścig został włączony do kolarskiej elity - cyklu wielu imprez nazwanych ProTour, w których znalazło się tylko 27 imprez, w tym 13 etapowych. Obowiązkowo startuje w nich 20 najlepszych zespołów na świecie.
Od 1999 do 2007 TOUR de POLOGNE miał swoją metę na Orlinku w Karpaczu. Do 2005 każdy wyścig kończył się w tym miejscu morderczą czasówką.
Na odcinku ponad 4 km trzeba pokonać ponad 400 m różnicy poziomów i niejeden raz wspinać się na 800 m.n.p.m, dlatego podjazd pod Orlinek jest nazywany przez kolarzy ścianą płaczu. W 2007 roku uczestnicy 63 Tour de Pologne musieli aż 14 razy pokonać słynny podjazd u stóp Śnieżki.

źródło: karpacz.pl
Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Skałki na Karpatce

Niewiele miast w Polsce może pochwalić się takim miejscem jak Karpatka. W środku miasta znajduje się granitowa góra porośnięta pierwotnym sosnowym lasem, która charakterystycznym wyglądem z daleka przyciąga wzrok turystów. Ostro spadające zbocza wprost 

czytaj więcej
Pozdrowienia na szlaku

Chodząc po górach pozdrawiamy napotkane osoby, czasem zatrzymujemy się na chwile i rozmawiamy z zupełnie obcymi osobami o wrażeniach z wędrówki. Ta forma uprzejmości wydaje się być naturalna - szczególnie gdy trasa, którą przemierzyliśmy była zupełnie pusta.

czytaj więcej
Sanktuarium na górce

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto budowę drewnianej kaplicy. Coraz liczniejsze pielgrzymki, spowodowały, że w 1912 roku rozpoczęto budowę murowanej kaplicy, którą ukończono po I wojnie światowej. Sanktuarium opiekują się księża Salezjanie z Oświecimia .

czytaj więcej
Co wziąć na urlop?
Co spakować? o czym pamiętać, tak aby niczego nie zapomnieć? Ubrania, kosmetyki, aparat, scyzoryki wiele innych rzeczy...   Przygotowaliśmy fajną...
czytaj więcej
Śnieżka
Śnieżka - czyli główny cel wszystkich turystów z Karpacza, kto nie był na Śnieżce -  nie był w Karpaczu. Chociaż trasa pod górę bywa męcząca, to satys...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Karpacz.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!