Diabelski Kamień, Gniazdo Ducha
Do najciekawszych i owianych legendą należy tzw. Słonecznik, najlepiej widoczna skała w Karkonoszach. Znajduje się przy czerwonym głównym szlaku tzw. przyjaźni polsko-czeskiej, w pobliżu Kotła Wielkiego Stawu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Jego forma jest wynikiem erozji, jednak legendy mówią zupełnie co innego. Według jednej z nich powstanie skałki jest związane z działalnością samego diabła, który chciał zasypać kamieniami Wielki Staw. A wszystko to po to, by przeszkodzić Liczyrzepie. Czart skamieniał, bo zastał go dzień przy tej pracy - a więc skałka to po prostu diabeł. Nazywano ją nawet Diabelskim Kamieniem.
Inni uważają, że w tym miejscu mieszka Duch Gór, co znajduje potwierdzenie także w używanej nazwie, Gniazdo Ducha Gór. Nazwa Słonecznik przyjęła się od czasu, gdy mieszkańcy okolicy zaczęli wykorzystywać skałę jak zegar słoneczny. Natomiast w 1942 roku Towarzystwo Karkonoskie nadało jej swoją nazwę Głaz Gerharta Hauptmanna, niemieckiego literata i noblisty. Po II wojnie światowej skała znana była też jako Głaz Tetmajera. Bez względu na to jak się nazywa, jest piękna i warto ją zobaczyć wędrując po Karkonoszach.
Fotografia: Wikipedia, Domain Public
Autor: pjahr