Świątynia Wang
Co robi XII wieczna świątynia z południowej Norwegii w Karpaczu? Dlaczego ma tak nietypowy kształt i co znajduje się w świątyni? Na te i inne pytania postaram sie Wam opowiedzieć.
Jak wspomniałem wcześniej świątynia ta pochodzi z południowej Norwegii. W XIX wieku król Prus Fryderyk Wilhelm kupiłe tę budowle, ponieważ była przeznaczona do rozbiórki. Świątynia została przetransportowana i dzięki hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca kościół trafił w Karkonosze. Budynek został odbudowany ze starych elementów, a brakujące części zrekonstruował miejscowy rzemieślnik Jakub z Janowic. W 1844 roku odbyło się uroczyste poświęcenie.
Część elementów dekoracyjnych, która znajduje się w świątyni Wang wypełniona jest motywami zwierzęcymi, roślinnymi oraz pismem runicznym.
W obecnej chwili świątynia Wang, to ewangelicki kościół pw. Naszego zbawiciela w Karpaczu Górnym. W niedzielę odbywają sie mszę w języku niemieckim. Dodatkowo w dni powszednie podczas zwiedzania możemy słuchać nagrania, które przedstawia nam historię tego miejsca. Przy większym szczęściu możecie trafić na koncert muzyki organowej.
Jeżeli nie macie planów na dzisiejszy dzień, to polecamy świątynię Wang. Najszybciej z centrum dotrzecie do niej niebieskim szlakiem (w kierunku polany).